بازی های رایانه ای که امروزه بین بسیاری پرطرفدار و محبوب می باشند دارای عوارض بسیار خطرناکی برای کودکان شما هستند پس تا می توانید فرزندانتان را از آن ها دور نگاه دارید.

در این بخش چند مورد از عوارض بازی های رایانه ای را آورده شده که آگاهی نسبت به این مسئله در این ایام کرونایی بسیار مهم است.

 عوارض بازی رایانه‌ای

1.رشد سریع تر از موعد مغز:

رشد مغز کودک در دو سال اول با اندازه ای خاص رشد می کند و بعد از 2 سال باید به طور طبیعی تا سن 21 سالگی طول بکشد؛ اما زمانی که سلول های مغز در معرض فرایندهای تکنولوژی مانند گوشی موبایل و کامپیوتر و… قرار بگیرد این رشد زودتر اتفاق می افتد و در آینده اختلالاتی همچون برنامه ریزی و خود مدیریتی رخ می دهد.

2.تعلیق و کندی پیشرفت:

تکنولوژی محدودیت های خاصی را در ذهن ایجاد می کند که می تواند کند شدن پیشرفت را به دنبال داشته باشد که امروزه از هر 3 کودکی که وارد مدرسه می شود دچار این مشکل است که این اختلال در مشکلات یادگیری در سواد خود را نشان می دهد.

3.چاقی:

بی تحرکی عامل اصلی چاقی است و بازی های کامپیوتری بی تحرکی کامل است.

عادت خوردن تنقلات هنگام بازی کردن هم باعث چاقی است.

4.اختلالات خواب و غذا خوردن:

اصطلاح اختلال خواب شامل چند نوع مشکل است از جمله:

بی خوابی، حمله ی خواب، آپنه ی خواب، میوکلونوس شبانه و نابهنجاری خواب مثل کابوس های شبانه، راه رفتن در خواب، صحبت کردن و بختک). اختلالات خواب به علت تحریک بیش از حد مغز ایجاد می شوند.

کسانی که بیش از حد به بازی های ویدئویی فکر می کنند، نمی توانند به راحتی در شب بخوابند.

همچنین کودکان علاقه مند به این بازی ها زمان کافی برای غذاخوردن در نظر نمی گیرندو

به جای خوردن غذای سالم، به طور سریع و ناسالم غذا می خورند؛ البته گاها غذا هم نمی خورند.

5.پرخاشگری:

بازی های خشن کودکان شما را بدون دانستن خودتان خشن بار می آورد و آن ها را اینگونه تربیت می کند پس اجازه ندهید تکنولوژی کودکان دلبندتان را تربیت کند آن هم آنجور که خودش می خواهد.

6.خستگی از آموزش و ترک تحصیل:

این یک نتیجه بعد از تحقیقات در سال 2010 است که کودکان معتاد تکنولوژی زودتر ترک تحصیل می کنند.

7.میگرن:

یکی از دردهای شایع کودکان علاقه مند به بازی های کامپیوتری سردرد میگرنی است.

افرادی که برای مدت زمان زیادی بازی ویدئویی انجام می دهد به دلیل فشار زیاد به چشم، بیشتر در معرض دردهای میگرنی قرار می گیرد.

در یک توضیح کوتاه و جامع در مورد سردردهای میگرنی باید گفت سردردهای میگرنی از یک قسمت سر شروع می شوند و به آرامی گسترش پیدا کرده و دردناک تر می گردند و در حالات شدیدتر منجربه استفراغ می شود.

8.سندروم تونل کارپال:

باید هوشیار باشید که سندروم تونل کارپال ناشی از فشار بر روی عصب مچ دست است.

یکی از مشکلات رایج کودکان علاقه مند به بازی های کامپیوتری؛ استفاده ی بیش از حد از ماوس کامپیوتر می تواند و دسته های پلی استیشن چنین ورم و التهابی را ایجاد کند.

9.مشکلات استخوانی:

اولین و رایج ترین عوارض بازی های رایانه ای برای کودکان مشکلات استخوانی عضلانی است مثل:

درد دست، درد گردن و کمردرد و مشکلات مربوط به انگشت شست در کودکان که شامل بی حسی و زدن تاول به دلیل استفاده زیاد از کنترل پلی استیشن و گوشی موبایل و تبلت بود، گزارش شده است.

10.مشکلات چشمی:

مشکلی که نیاز به تشخیص هیچ پزشکی ندارد و به وضوح والدین آن را در کودکان خود می بینند.

حتما شما هم دیده اید کودکانی که علاقه شدید به بازی های رایانه ای دارند وضعیت چشمانشان طبیعی نیست چرا که نگاه کردن بیش از حد صفحه ی نمایشگر می تواند باعث فشار به چشم شود.

گفتنی است بازی و خیره شدن طولانی مدت به صفحه بازی های کامپیوتری و ویدئویی می تواند منجر به سردرد، سرگیجه و استفراغ به علت تمرکز بر صفحه ی نمایشگر شود.

بازی های رایانه ای که امروزه بسیار پرطرفدار می باشند دارای عوارض بسیار خطرناکی برای کودکان شما هستند پس تا می توانید فرزندانتان را از آن ها دور نگاه دارید.
[ faraz_gol ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.