سیر تکامل PS

سالهاست که با برند پلی استیشن آشناییم و افراد زیادی از زمان تولد این کنسول محبوب که تا به حال 4 نسل از آن به بازار ارائه شده، باهاش آشنا شدن.

با گذشت 25 سال از ارائه این محصول به بازار، پلی استیشن به درستی با جریانات روز پیشرفت کرده و روز آمد شده.

حالا که مدت زمانی کمی به عرضه نسل پنجم کنسول‌های پلی‌استیشن باقی مانده می‌خواهیم نگاهی اجمالی به سیر تکامل سخت افزاری این کنسول دوست داشتنی داشته باشیم.

پلی استیشن 1

تاریخچه

تاریخچه این کنسول از سال ۱۹۸۸ شروع می‌شود. زمانی که سونی و نینتندو قصد دارند با همکاری هم طرح لوح ویژه [Super disc] را پیاده کنند. لوح ویژه یک سی‌دی رام برای کنسول سوپر نینتندو بود؛ ولی به هر شکل این دو شرکت از هم جدا شدند و لوح ویژه برای کنسول جدید نینتندو ساخته نشد؛ ولی سونی در سال ۱۹۹۱ با تغییرات و ویرایش‌هایی روی لوح ویژه آن را در کنسول جدید خود یعنی پلی‌استیشن جای داد. ایده خود کنسول پلی‌استیشن در سال ۱۹۹۰ توسط کن کوتاراگی مطرح شد.

توضیحات تکمیلی

فقط دویست واحد از اولین مدل پلی‌استیشن که قابلیت اجرای کارتریج‌های سوپر نینتندو را هم داشت، توسط سونی ساخته شد. اولین مدل این کنسول به صورت چند رسانه‌ای و چند منظوره طراحی شد. علاوه بر اجرای بازی‌های سوپر نینتندو، می‌توانست سی‌دی‌های صوتی و اطلاعات گرافیکی را به‌خوبی بخواند. با رایانه‌های شخصی هم سازگار بود. در سال ۱۹۹۴ نوع دیگری از پلی‌استیشن با عنوان پی‌اِس‌ایکس عرضه شد که با بازی‌های سوپر نینتندو سازگار نبود فقط بازی‌های مبتنی بر سی‌دی رام را اجرا می‌نمود. این تصمیمات موجب شد پلی‌استیشن بهترین فروش در بین کنسول‌های نسل خود را داشته باشد و تا ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۸ بالغ بر ۱۰۲ میلیون دستگاه از آن به فروش برسند.

PSX-Console-wController.png

پلی استیشن 2

دومین کنسول بازی ویدئویی خانگی از سونی کامپیوتر انترتینمنت است. که پس از نخستین کنسول پلی‌استیشن و پیش از پلی‌استیشن ۳ از سوی سونی ارائه گردید.

خبر ساخته شدن آن در مارس سال ۱۹۹۹ داده شد و یک سال بعد در ژاپن منتشر شد.

رقبای اصلی این کنسول، کنسول‌های سگا دریم‌کست، ایکس‌باکس و نینتندو گیم‌کیوب بودند.

تاریخچه

اگرچه سونی جزئیات توسعه پلی استیشن ۲ را مخفی نگه داشته‌است، کار بر روی کنسول حدود زمانی آغاز شد که نسخه اصلی پلی استیشن منتشر شد (در اواخر سال 1994).

خودی ها گفتند که در ساحل غربی آمریکا توسط اعضای سابق نرم‌افزار Argonaut توسعه یافته‌است.

در سال ۱۹۹۷ این کلمه به مطبوعات نازل شد. که این کنسول می‌تواند سازگار با PlayStation اصلی، یک دستگاه پخش دی وی دی داخلی و اتصال به اینترنت باشد. سونی پلی استیشن 2 (PS2) را در تاریخ ۱ مارس ۱۹۹۹ اعلام کرد.

کنسول بازی‌های ویدئویی به عنوان رقیب Sega’s Dreamcast قرار گرفت، اولین کنسول نسل ششم منتشر شد، اگرچه در نهایت رقبای اصلی PS2 بازی‌های نینتندو GameCube و مایکروسافت بودند.

چپ: طراحی نخست به همراه پایه راست: Slimline پلی‌استیشن ۲

پلی استیشن 3

سومین کنسول خانگی شرکت سونی کامپیوتر انترتینمنت از سری پلی‌استیشن است. که در ادامه موفقیت‌های پلی‌استیشن ۲ به بازار عرضه شد. این کنسول از هفتمین نسل کنسول‌های بازی ویدئویی است. در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۶ در ژاپن و ۱۷ نوامبر ۲۰۰۶ در آمریکا و ۲۳ مارس ۲۰۰۷ در اروپا و استرالیا به‌طور رسمی وارد بازار شد.

تاریخچه

پلی‌استیشن ۳فت در نسل هفتم کنسول‌های بازی ویدئویی جز گرانترین کنسول‌های بازی تاریخ بود. رقیب کنسول‌های اکس‌باکس ۳۶۰ از شرکت مایکروسافت و وی از شرکت نینتندو محسوب می‌شود. که با داشتن مجموعه بازی‌های انحصاری بزرگی همانند خدای جنگ (God of war)، کیل‌زون (Killzone) و آنچارتد (Uncharted) توانست جایگاه محکمی را برای خود فراهم کند.

پلی‌استیشن ۳ با داشتن امکانات چندرسانه‌ای مختلف نظیر گالری تصاویر، ویرایشگر ویدئو، پخش‌کننده آهنگ در فرمت‌های مختلف و همچنین پشتیبانی از دیسک بلوری، توانست طیف وسیعی از کاربران با نیازهای مختلف را به سمت خود جلب کند.

یکی از بهترین مدل‌های پلی استیشن۳ مدل فت است. چرا که زیباتر و نسبت به دومدل بعدی گرانتر و قطعاً از قطعات به کیفت بیشتری ساخته شده‌است. قیمت مدل فت در زمان عرضه ۶۹۹ دلار و مدل اسلیم تنها ۲۹۹ دلار بود.

این کنسول آخرین بروزرسانی خود را در تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۲۰ دریافت کرد.

بهتر است مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

5 بازی ترسناک ویدئویی

پلی استیشن 4

نام یک کنسول بازی ویدئویی خانگی از نسل هشتم است که از سوی شرکت سونی اینتراکتیو انترتینمنت عرضه شده‌است.

تاریخچه

این کنسول نخستین بار در ۲۰ فوریه سال ۲۰۱۳ در یک کنفرانس اختصاصی از سوی سُونی که در شهر نیویورک برگزار شده بود معرفی شد. در این کنفرانس خود کنسول نمایش داده نشد.و تنها از دستهٔ جدید دوال‌شاک ۴ و پلی‌استیشن آی جدید رونمایی شد این کنسول در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳ در آمریکای شمالی و در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ در اروپا و استرالیا عرضه شده‌است. و در نسل هشتم کنسول‌های بازی ویدئویی با نینتندو سوئیچ مایکروسافت اکس‌باکس وان به رقابت می‌پردازد. این کنسول، در سه مدل فت، اسلیم و پرو عرضه شده است. البته تولید پلی استیشن۴ سری اولیه آن که با عنوان فت شناخته می‌شد. پایان یافت و پس از تولید پلی استیشن 5، این روزها شرکت سونی فقط مدل اسلیم و پرو را (محدود) تولید می‌کند.

PS4-Console-wDS4.png

پلی استیشن 5

پنجمین کنسول بازی ویدئویی خانگی از پلی‌استیشن است که سونی اینتراکتیو انترتینمنت آن را توسعه داده‌است.

پلی‌استیشن ۵ در سال ۲۰۱۹ به عنوان جایگزین کنسول پلی‌استیشن ۴ رونمایی شد و در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰، در آمریکای شمالی، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی و سنگاپور روانه بازار گردید و در ۱۹ نوامبر در دیگر نقاط جهان منتشر شد. نخستین گزارش‌ها از این کنسول بازی از سوی مارک سرنی در گفتگو با وایرد بود که در آوریل ۲۰۱۹ منتشر شد.

توضیحات تکمیلی

پلی‌استیشن ۵ در نسل نهم کنسول‌های بازی با ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس رقیب سنتی خود و نینتندو سوئیچ رقابت می‌کند. اولین بار سونی در ویدیو کنفرانسی اختصاصی پلی‌استیشن ۵ که در حال رونمایی بازی‌های آن بود، تصویر دوال سنس یا همان دسته پلی‌استیشن ۵ را در معرض نمایش همگان گذاشت. بعد از آن در کنفرانس اختصاصی خود کنسول را به عموم به شکل کامل در یک ویدیو کنفرانس معرفی کرد. زیرا به دلیل جریان اپیدمی کرونا امکان معرفی در حضور هواداران این پلتفرم مهیا نبود. این کنسول، بازی‌های گزینش‌شدهٔ پلی‌استیشن ۴ را نیز اجرا می‌کند.

PlayStation 5 and DualSense with transparent background.png

 

[ faraz_gol ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *