روز جهانی بازی

تا حالا شده فکر کنین به چه بازی علاقه دارید؟

همونطور که میدونید بازی نقش ویژه ای توی زندگی هر فرد داره و یه راه مناسب برای ایجاد سرکرمی و تنوع توی زندگیه و میتونه استرس رو از آدم دور کنه.

تا حالا به این فکر کردید که بازی هم یه روز جهانی داره؟

نگاهی کوتاه به روز جهانی بازی

روز بازی یه روز جهانیه که هر ساله از طریق ورکشاپ ها برگزار میشه. این روز در سال 1975 نامگذاری شده که حتما برای احترام به این روز لازمه که دور هم جمع بشیم و بازی کنیم.

هر سال طی این روز، کتابخانه‌ها از کل کشورها در فعالیت‌های محلی و بین‌المللی در رابطه با بازی کردن شرکت می‌کنن. همچنین سازندگان بازی، به مناسبت این روز، بهترین بازی‌های خودشون رو رایگان اهدا می‌کنند و بازی‌های ویدیوئی خود را در دسترس صدها کتابخانه میذارن. تو سال ۲۰۰۸ این رویداد تنها دو پشتیبان اونم توی ایالات متحده امریکا داشت اما حالا تعداد پشتیبانان این برنامه در سراسر جهان به طور پیوسته در حال زیاد شدنه.

روز جهانی بازی

تاریخچه روز بازی

جنی لوین و اسکات نیکلسون برای نخستین بار روز ملی بازی را در امریکا پایه‌گذاری کردند. این رویداد در واقع از درون ایده‌ای رشد کرد که بر اساس آن تلاش می‌شد که رکودی جهانی از نظر تعداد افرادی ثبت شود که همزمان یک بازی مشترک را در کتابخانه‌ها با هم انجام می‌دهند؛ ایده‌ای که باعث شکل‌گیری روز ملی بازی شد.

روز بازی توسط کمپانی های مربوط به ساخت بازی و ورکشاپ های بازی ایجاد شده که اول از بازی های سنتی شروع کرده بودند و به تدریج جای خود را به بازی های مدرن و فانتزی تر دادند . آن ها در سال 1975 تصمیم گرفتند که یک روز جهانی برای بزرگداشت بازی را تعیین کنند .

معروف ترین مراسم ها برای روز جهانی بازی در 20 دسامبر 1975 در لندن برگزار شد .  مدت زمان کوتاهی پس از آن؛ این مراسم ها جای خودشان را در قسمت های دیگر بریتانیا هم پیدا کردند و کم کم این روز در نقاط دیگر جهان هم  معروف شد .

روز جهانی بازی

برگزار کنندگان این جشنواره

هفته جهانی بازی از سوی داوطلبانی از سازمان‌های زیر اداره می‌شه:

  • انجمن کتابخانه امریکا، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین انجمن کتابخانه در جهان با بیش از ۵۵ هزار عضو
  • میز گرد بازی که از سوی انجمن کتابخانه امریکا برای تمامی کتابخانه‌های علاقه‌مند به استفاده از بازی در کتابخانه‌ها فراهم شده است تا در کنار هم جمع شوند.این میزگرد از سال ۲۰۱۱ شکل گرفت.
  • انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استرالیا، سازمانی ملی برای کتابخانه‌ها و بخش‌های اطلاعاتی استرالیا
  • هفته بازی نوردیک که پیش‌تر در سال ۲۰۱۵ روز بازی نوردیک بود و در سال ۲۰۱۷ به هفته بازی نوردیک تبدیل شده است. هدف کشورهای نوردیک (کشورهای شمال اروپا و اقیانوس اطلس) این است که در تمامی مناطق نوردیک، کتابخانه‌هایی عمومی داشته باشند که تمرکز بیشتری را بر بازی‌ها به عنوان یک رسانه- هم بازی‌های تخته‌ای و هم بازی‌های دیجیتالی- دارند.‌
  • انجمن کتابخانه ایتالیا که هدف آن ترویج خدمات کتابخانه‌ها و شناساندن حرفه کتابداری در ایتالیا است.
[ faraz_gol ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.