تاثیر بازیهای فکری در جلوگیری از مبتلا شدن به آلزایمر

آلزایمر اختلالی در عملکرد مغز است که در آن توانایی‌های ذهنی بیمار به‌تدریج تحلیل می‌رود. آلزایمر درنتیجه تعاملات پیچیده میان عوامل مختلفی مانند سن، ژنتیک، محیط، شیوه زندگی و سایر شرایط پزشکی و بیماری‌های فرد ایجاد می‌شود.

گرچه بعضی از عوامل خطر مانند سن یا ژنتیک را نمی‌توان تغییر داد، ولی سایر عوامل خطر مانند فشار خون بالا و ورزش‌نکردن قابل‌تغییر هستند.

بعضی از شرایط پزشکی شناخته‌شده که خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهند.

(مانند فشارخون بالا،دیابت و کلسترول بالا) خطر ابتلا به آلزایمر را نیز بالا می‌برند.

برخی از مطالعات کالبدشکافی نشان داده است که حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به آلزایمر به بیماری‌های قلبی_عروقی نیز مبتلا بوده‌اند.

مغز نیز مانند بدن با تمرین و کارکردنِ بیشتر قوی می‌شود و فعالیت‌ها و عادت‌های تحریک‌کننده مغز می‌توانند در پیشگیری از آلزایمر در سالمندان مؤثر باشند.

تمرین‌دادن مغز می‌تواند در جلوگیری از تشکیل رسوبات بتا آمیلوئید (beta-amyloid) مؤثر باشد.

رسوبات بتا آمیلوئید پروتئین‌های مخربی هستند که نشانه شاخص (hallmark) کسانی به شمار می‌روند که به بیماری آلزایمر مبتلا شده‌اند.

بازی‌های ذهنی انجام دهید.

تمرین‌های ذهنی، سرگرم‌کننده و جالب هستند. بازی‌های ذهنی توانایی شناختی (cognitive) را بهبود می‌دهند. در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و زوال قلب نیز مفید هستند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که انجام فعالیت‌هایی که مغز را تحریک می‌کنند. موجب بهبود مهارت‌های حافظه و کاهش پلاک در مغز می‌شوند. (پلاک از تجمع پروتئین‌هایی به وجود می‌آید که بتا آمیلوئید نام دارند و عامل اصلی بیماری آلزایمر هستند.)

بازی‌های فکری از جدول کلمات متقاطع و سودوکو گرفته تا اپلیکیشن‌هایی که به‌طور ویژه برای تقویت حافظه و عملکرد شناختی طراحی شده‌اند. می‌توانند در پیشگیری از آلزایمر در سالمندان مؤثر باشند.

عضی از بازی‌هایی که می‌توانید انجام دهید عبارت‌اند از:

جدول کلمات متقاطع

کتاب جدولی را در موضوعی که برایتان جالب است انتخاب کنید یا روزنامه را بردارید. با حل‌کردن جدول آن، اطلاعات خود را در این بازی کلاسیک محک بزنید!

سودوکو

سودوکو برای کسانی که عاشق اعداد هستند بازی بسیار جالبی است. در این بازی باید به‌شدت از مغزتان کار بکشید؛ بنابراین بازی بسیار مناسبی برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندان است.

اسکربل (Scrabble)

این بازی تخته‌ای که با کلمه‌سازی سروکار دارد، یک تمرین حل مسئله (problem-solving) بسیار عالی است.

 

[ faraz_gol ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.